dr hab. Przemysław Kania

W ramach pracy na Uczelni prowadzi zajęcia z Wymowy, Scen, Interpretacji Piosenki lub Prozy. 

Pracuje w komisjach rekrutacyjnych, radach pedagogicznych, kolegium dziekańskim, pełni funkcję przewodniczącego komisji senackiej oraz jest Senatorem AST na kadencję 2020-2024. 
Jest promotorem oraz recenzentem prac magisterskich studentów oraz doktoranta. 

Członek komisji orzekającej w sprawie uzyskania stopnia doktora sztuki w AST w 2021r. 
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu. http://www.stl.olkusz.pl 

Organizator oraz autor wielu projektów teatralnych, wykładów i warsztatów dla uczniów i nauczycieli z zakresu sztuki teatralnej i wymowy scenicznej. 
Współpracuje z Bibliotekami Miejskimi i Powiatowymi oraz Pedagogicznymi, ze szkołami i klubami, jest wolontariuszem w ośrodkach dla osób z niepełnosprawnościami. 
Wspiera działalność organizacji pozarządowych oraz czynnie uczestniczy w akcjach i kampaniach społecznych. Pomysłodawca i współzałożyciel strony www.twórcy.olkusz.pl - bazy artystów Ziemi olkuskiej. 

Tworzy i realizuje projekty artystyczne ze Stowarzyszeniem na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” z Kolbarku, Stowarzyszeniem PROGRES z Olkusza, Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju oświaty, kultury i pomocy społecznej Wszyscy dla Wszyskich z Olkusza, Stowarzyszeniem Res Sacra Miser z Bukowna. 
 Autor książki Wyraźnie... Dokładnie... Precyzyjnie... Recytacja i wystąpienia publiczne (2014r. wydawnictwo NovaeRes). 
Laureat nagród dyrektora, rektora, dwóch Olkuskich Nagród Artystycznych oraz Cordis Nobilis dla Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego. Pierwsze kroki stawiał na deskach wrocławskich teatrów: Małego (Śluby panieńskie Zemsta, Jazz baba riba) oraz Capitol (Wiatry z mózgu, reż. Formacja Chłopięca Legitymacje: Konrad Imiela, Cezary Studniak, Sambor Dudziński, Kalina – bo we mnie jest seks, reż. Wojciech Kościelniak, Karyukai kobiety wg „Wyznań Gejszy” A. Goldena, reż. Bożena Klimczak) 
Od 2007 aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu. 


Ma na swoim koncie wiele programów i projektów artystycznych.

więcej: 
https://teatrzaglebia.pl/ludzie/przemyslaw-kania/

posiada certyfikat jakości
wpis do RIS
wpis do BUR